Co je nového?

Se sedmi dětmi za biatlonem na druhý konec Moravy

V neděli 11.února 2024 jsem se s kolegyní a nakonec sedmi dětmi, které chodí do Tutorie, vydal vlakem do Nového Města na Moravě na stíhací závody v rámci letošního MS v biatlonu. Konkrétně jeli tři kluci a čtyři holky.

V 8:45 jsme vyjeli vlakem z nádraží ve Svinově směrem do Brna. V Brně jsme využili delší čas na přestup ke krátké procházce po nejbližším okolí brněnského nádraží. Z Brna pokračovala cesta dalším vlakem do Žďáru nad Sázavou, ze kterého jsme už snadno dojeli motorovým vlakem za 15 minut do Nového Města.

Na tribunu u tunelu jsme došli v pravý čas, asi 15 minut před startem závodu. Další diváci již tribunu slušně zaplnili, každý se postavil tam, kde to šlo. Závod vyhrála s velkým náskokem Francouzka J. Simonová, která při sjezdu v závěrečném kole celé tribuně zamávala. Radost ale udělaly i české reprezentantky - Markéta Davidová se posunula ze 17. místa na startu na 9. místo v cíli. Ještě větší posun se povedl Tereze Voborníkové, která startovala na 32. místě a do cíle dojela na 13. místě. Během závodu mírně poprchávalo, naštěstí šlo jen o drobný déšť.

Přestávku mezi závody zpříjemnil rozhovor moderátora závodu na místě s trojnásobným olympijským medailistou a mistrem světa ve smíšené štafetě Ondřejem Moravcem a poté s Gabrielou Masaříkovou, mladou biatlonistkou, dcerou bývalého reprezentanta Ivana Masaříka, který vybojoval ve vytrvalostním závodě na ZOH v Naganu 4. místo.

Mužský stíhací závod začal v 17:05. Na tribuně na stání se místo těžko udržuje, takže jsme využili volnější tribunu během dlouhé přestávky a postavili se na jiná lepší místa. Během tohoto závodu již nepršelo, zato foukal slabý vítr. Zlatou medaili a titul mistra světa tentokrát vybojoval největší favorit J. T. Boe z Norska. Také on zamával při sjezdu v posledním kole divákům. Náš nejlepší a nejzkušenější závodník Michal Krčmář, který odstartoval z 19. místa, si stejně jako naše ženy také polepšil, ale na rozdíl od Markéty Davidové a Terezy Voborníkové jen o jedno místo, takže do cíle přijel na 18. místě. Umístění Michala už jsem ale na místě nezjistili, protože jsme se rozhodli ihned po dojetí nejlepších zkusit stihnout přímý vlak na Brno, který vyjížděl z Nového Města zastávka v 17:56, což se těsně, ale přece jen povedlo.

Ve vlaku jsme krátce komunikovali s paní průvodčí o biatlonu.
„Fandím Tarije Boemu“ pochlubila se nám paní průvodčí.
„Moc Vás nepotěším, na poslední střelecké položce udělal čtyři chyby“, odpověděl jsem jí a dodal: „Dnes vyhrál Johanes Tignes Boe.“

Cestu zpátky jsme si zpříjemnili karetní hrou kvarteta nebo slovním fotbalem. Docela dobře jsme se u her pobavili a také vyzkoušeli paměť, taktické schopnosti apod. V Brně jsme opět čekali hodinu na další vlak. Vlak vyjel z Brna přibližně s 10 minutovým zpožděním. To už ale výborný dojem z biatlonového výletu nezkazilo.

Daniel Bednář (Povídání o první část projektu Z3/S dětmi za sportem)