H12 - Cykloboxy | H12

Popis projektu

Záměrem projektu je obohatit infrastrukturu pro cyklisty. A to zejména pro ty, kteří kolo používají jako dopravní prostředek do práce, případně jej kombinují s jinou formou dopravy. Jednou z překážek většího používání kola jako dopravního prostředku může být i nedostatek míst pro bezpečné uložení Cykloboxy poskytují bezpečné místo pro úschovu kol před strategickými body v našem obvodě (points of interest - POI). V blízkosti každého z navrhovaných POI je možné přestoupit na některou z forem MHD (autobusy, tramvaj).

Inspirací pro tento projekt jsou evropská města typu Amsterdamu, Berlína či Londýna, ale rovněž i příklady prvních vlaštovek z měst českých a moravských.

V části Hrabůvka se jedná o:
- čtyřbox pro 8 kol v prostoru u Polikliniky Hrabůvka (v blízkosti je kromě polikliniky ještě Finanční úřad, budoucí centrum Hlubiňák, dále křížení pěších tras, cyklostezky, zastávky MHD tram a bus)
- čtyřbox pro 8 kol v prostoru u radnice obvodu Ostrava-Jih (křžen ípěších tras, cyklostezky, zastávky MHD tram a bus)
- čtyřbox pro 8 kol v prostoru u KD K-Trio (v blízkosti veřejná budova s knihovnou, obchodní centrum, zastávky MHD tram a bus)


Po dohodě s autorem návrhu byly zvoleny cykloboy s elektronickým zabezpečovacím systémem. Pro cykloboxy je možné hlasovat také v dalších částech Ostravy-Jihu.

Jak využijí nápad obyvatelé Jihu

Projekt v případě realizace doplní podmínky pro cyklistiy, a tím:
- pomůže ke snižování emisí z dopravy
- pomůže k aktivní využívání kola jako dopravního prostředku
- pomůže ke zlepšení zdraví obyvatel JIhu
- se přiblíží ke standardu evropských velkoměst